Ev Tekstilinde Organik Tekstil Dönemi

Türkiye’ de gıdada organik ürün tüketimi bilinci her ne kadar belli bir seviyeye gelse de hala giyim ve tekstil ürünlerinde istenilen düzeyde tüketici kitlesi oluşmuş değil. Ama bu konuda sebat, gösteren ve kalitesinden ödün vermeden üretimine devam eden firmalar, Türkiye pazarında organik tekstili geliştirmeye devam ediyor.
Bu firmalardan biri de Ecocotton markasıyla %100 organik tekstil ürünleri üreten Egem Tekstil. 1996 yılında Denizli’de kurulan firma 2003 yılından bu yana da organik ürünleri ile iç piyasada yer alıyor. Bugün itibariyle 20 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatı ile Türk ev tekstili markasını ve kalitesini tüm dünyaya tanıtan Egem Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Uzunoğlu, Türkiye’de ev tekstilinde organik yaşamı tüketiciye kabul ettireceklerini söylüyor.
Organik pazarına 2003 yılında Portekiz’den getirttikleri renkli pamuk ürünü ile başladıklarını belirten Uzunoğlu, bu süreç içersinde ecocotton markasını tescillettiklerini ve uzun vadede Türkiye organik ev tekstili denince akla ilk gelen ve herkes tarafından tanınan bir marka olmayı hedeflediklerini belirtiyor ve organik sektörüne bu şekilde girdiklerini aktarıyor.
Ecocotton ürünlerinin sağlıklı olmasının yanında tasarımları da oldukça şık ve dikkat çekici. Bu konuda yaptırdıkları bir araştırma ile Türk kadınının profilini çıkardıklarını da belirten Uzunoğlu, ecocotton markasını şöyle anlatıyor:
“ecocotton’’ markası olarak ürün gamımız oldukça geniş. Ev tekstili anlamında aklınıza gelebilecek her ürünü tasarlayıp üretiyoruz ki organik ürün tercihlerinde tüketicilerimiz ihtiyaçlarına cevap bulabilsinler. Organik tekstil ürünlerini en çok talep eden ülkeler başta ABD, İsviçre, Almaya, Danimarka İngiltere, Fransa ve Japonya gibi gelişmiş, gelir düzeyi yüksek olan ve çevre bilinci yaygın ülkeler. Aynı zamanda çevre ülkelerden de ürünlerimize talep oluyor. Özellikle bu ülkelerde Türk dizileri popüler, biz de bu durumdan esinlenerek Ottoman grubunu sunduk ve Osmanlı motif işlemeleri bu ülkelerde inanılmaz rağbet gördü. Üç tarafı denizle çevrili bir ülke olarak ve bizim gibi denizle hemhal olmuş Akdeniz ülkelerine de hitap eden Marine grubu ürünlerini tasarladık. Naturel grubumuz var. O da organiğin olmazsa olmazı. Yeni sezona bu gruplara yine şık ve zarif tasarım ve çizgileriyle yeni üyelerin katılacağının müjdesini tüketicilerimize vermek istiyoruz.
Organik ev tekstili alanında ecocotton markamızla yenilikler peşindeyiz. Ne yapsak daha iyi olur, tüketicilerimize daha yakın nasıl oluruz, kendimizi daha iyi nasıl ifade edebiliriz, tüketicilerimiz için en kalitelisi, en zarifi ve tabiî ki en doğalını sunmak için çabalıyoruz ve bu doğrultuda yeni sezon için yoğun arge çalışmalarından sonra ortaya çıkan koleksiyonumuzu tüketicilerimize ulaştırmak için sabırsızlanıyoruz.